Bu haber kez okundu.

Türkiye olarak kabul etmemiz mümkün değil
 Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile ortak basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pahor'dan; dost, müttefik ve stratejik ortak Slovenya'nın Cumhurbaşkanı olarak bahsederek iki ülke ilişkilerinin ekonomik ve siyasi boyutunun daha da güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Erdoğan, "Benim ve Sayın Pahor'un başbakanlık döneminde, 2011 yılında imzalanan stratejik ortaklık belgesi ikili ilişkilerimizin bir dönüm noktası olmuştur. Karşılıklı üst düzey ziyaretlerin, stratejik ortaklığımızın kuvveden fiile geçirilmesinde önemli katkıları olduğuna da inanıyorum" dedi.
 "13 Aralık'ta Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nde bir üye ülkenin vizyonsuz tutumuna rağmen diğer ülkeler sağduyulu davrandı. Avrupa Birliği sürecimize destek veren Slovenya'ya bu çabalarından dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Ancak metindeki, 'İçinde bulunduğumuz koşullar altında yeni fasılların açılmasının öngörülmediği' ifadesini Türkiye olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bahsedilen koşullar Avrupa Birliği'nin neden olduğu suni ve siyasi engellerdir. Bu arada 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan kesimlere karşı yasal çerçevelerde attığımız adımları halen şüpheyle karşılayan yorumları da elbette tasvip etmiyoruz. Zira bu tür yorumlar objektif olmadığı gibi adil de değildir"

 "Köklü Türkiye-AB ilişkilerinin bazı AB ülkelerindeki dar bakışlı ve popülist siyasi yönelimlerden etkilenmemesini ümit ediyoruz. Türkiye'ye tamamen taraflı bir şekilde durmadan eleştiri yönelten bazı Avrupalı siyasilere öncelikle kendilerine, kendi ülkelerine bakmalarını tavsiye ediyorum. Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesi içerisinde eğer bu değerlendirilirse ne kadar yanlış bir noktada olduğunu açık, net göreceklerdir. Maç yapıyoruz, maçın esnasında bakıyorsunuz penaltının kuralları değişiyor. Niye? Çünkü rakip Türkiye. Bunu biz 53 yıldır yaşadık ve bugün hala ne yazık ki bunu yaşıyoruz. Artık buna tahammül etmek mümkün değil. Avrupa'da özellikle bazı kesimlerde insanların dış görünüşleri, dinleri, etnik ve kimlikleri dolayısıyla ötekileştirilmeleri ırkçılığın, yabancı düşmanlığının artışı bizler için de ciddi bir endişe kaynağıdır"

 "Türkiye, henüz Avrupa Birliği üyesi olmasa da Avrupa'nın ayrılmaz bir parçasıdır" diyen Erdoğan, "Şu anda mülteci sorunu var. Buna göğsünü geren Türkiye var ve yaptığımız harcamalar belli. Fakat Avrupa Birliğinin bize verdiği sözler oldu. Ne yazık ki Avrupa Birliği bize verdiği sözleri yerine getirmedi. 1 Temmuz itibarıyla 3 milyar Avro Türkiye'ye verecekti, şu ana kadar gelen para 667 milyon dolar veya avro. Aynı şekilde ikinci bir taksit yine 3 milyar avro olacaktı, ondan zaten hiçbir ses yok. Vize konusu vardı. Vize konusunda da en sonunda bu yıl sonuna kadar dediler. Şu anki gelişmelere baktığımız zaman vize sorununun çözülmesi mümkün değil" şeklinde konuştu.

 "Bazı Avrupa ülkelerinde terör örgütü elebaşlarının rahatça dolaşabilmelerinin Avrupa Birliği müktesebatının hangi maddesine acaba yerleştiriyorsunuz? Türkiye'den kaçıp giden teröristler Avrupa Birliği üyesi ülkelerinde dolaşıyor, rahat rahat dolaşıyor. Hatta tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerden bunların topladığı haraç 26 milyon avrodur. Sadece 13 milyon avro Almanya'dan toplamışlardır. Bunları söylediğimiz zaman rahatsız oluyorlar, rahatsız olmayacaksınız. Bu yanlışları düzelteceksiniz"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.